Te akcesoria do okien drewnianych powinieneś znać. Sprawdź naszą listę

Gdy przychodzi czas na zakup nowych okien, interesuje nas przede wszystkim ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo, które mają zapewnić naszemu domowi. Nie myśl jednak, że tych cech nie można połączyć z oryginalną estetyką. Można. Sprawdź, jakie akcesoria nadadzą Twoim oknom niebanalnego wyglądu.

Gdy przebrniemy już przez parametry techniczne nowej stolarki, warto zastanowić się nad tym, czy okna będą pasować do aranżacji całego domu i jak zaprezentują go od zewnątrz. Nie stawiaj na przypadkowe rozwiązania. Przemyśl dokładnie każdy z zakupionych akcesoriów i dobierz go do rodzaju okien, ich wielkości oraz koloru framugi. Na przykład do okien drewnianych Futur

Szprosy do okien drewnianych

Szprosy to idealny sposób na wykończenie przerw pomiędzy szybami, najczęściej nie nadającymi żadnych walorów estetycznych. W zależności od rodzaju stolarki wybieraj spośród szprosów konstrukcyjnych, wewnątrzszybowych, wiedeńskich oraz zawieszanych.

Szukasz solidnych rozwiązań, które podkreślą rustykalny wygląd Twojego domu? Wybierz szprosy konstrukcyjne lub nakładane. To one łączą się idealnie z oknami drewnianymi wzmacniając ich konstrukcję i potęgując klasyczne piękno – niezależnie od tego, czy ozdabiają dom mieszkalny czy budynek o tradycyjnej architekturze. W dodatku charakteryzuje je wysoka funkcjonalność i są najtańszą opcją w przypadku akcesoriów drewnianych.

Zrezygnuj ze szprosów wewnątrzszybowych, które w połączeniu z Twoją stolarką będą wyglądać co najmniej niestosownie, przede wszystkim ze względu na swoją wizualną odrębność. Zapomnij o szprosach naklejanych, tzw. „wiedeńskich”, które do okien drewnianych nie pasują ze względu na swoją niską wytrzymałość oraz szprosach zawieszanych.

fotografia pochodzi z: okna drewniane Futur

Nawiewniki do okien drewnianych

Nawiewniki to małe elementy okien, które zapewniają dopływ świeżego powietrza do wnętrza domu. Sprawdzają się idealnie w większości polskich domów, w których występuje wentylacja grawitacyjna, niezapewniająca odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Na rynku dostępne są nawiewniki w kilku rodzajach i o zróżnicowanej charakterystyce. Te, do okien drewnianych muszą cechować się:

  • bezproblemową funkcjonalnością w kontakcie z masywną, ciężką framugą,
  • wymianą powietrza uzależnioną od wilgoci oraz ciśnienia panującego w domu,
  • filtracją dwutlenku węgla,
  • brakiem kondensacji pary wodnej.

Kupując nawiewniki do okien drewnianych pamiętaj, że poza swoją funkcjonalnością powinny współgrać z rustykalną estetyka stolarki. Sztuką nie jest stworzenie wizualnej odrębności, a zachowanie równowagi.

Rolety wewnętrzne do okien drewnianych

Rolety wewnętrzne zwiększają prywatność Twojego domu i regulują ilość światła docierającego do jego wnętrza. Problem jest większy przy posiadaniu okien drewnianych. W tym wypadku rolety powinny być wykonane ze specjalnego materiału oraz w odpowiednim kolorze tak, by zamiast zdominować klasyczne piękno okien drewnianych, podkreśliły je.

Producenci oddają w ręce klientów zasłony o różnej teksturze, barwie oraz przepuszczalności. Wśród nich szukaj rolet wewnętrznych

  • w odcieniach brązu lub beżu,
  • cieniowanych lub matowych,
  • z lepszej jakości materiału, który zamiast odgrywać rolę powietrznego i świetlnego izolatora zapewni dobrą cyrkulację
  • o odpowiedniej długości i szerokości względem Twoich okien drewnianych

Rolety zewnętrzne do okien drewnianych

Rolety zewnętrzne są idealnym sposobem na ochronę Twojego domu przed hałasem napływającym z zewnątrz, regulację światła dopływającego do jego wnętrza oraz zachowanie odpowiedniej temperatury, zarówno w upalne lato, jak i mroźną zimę. Przy tym dbają o Twoje okna od strony technicznej, zabezpieczając je przed destrukcyjnym działaniem opadów atmosferycznych.

Do okien drewnianych wybierz rolety podtynkowe. To one zapewnią Twojemu domowi:

  • najlepszy bilans energetyczny,
  • niepowtarzalny aspekt wizualny.

Co więcej, rolety podtynkowe pozbawione są charakterystycznych dla zasłon zewnętrznych skrzynek. W ten sposób uchronisz swoje okna drewniane przed zbędnym zakłóceniem ich estetyki.

Moskitiery do okien drewnianych

W okresie letnim najbardziej przydatnym dodatkiem do stolarki są moskitiery. To one chronią Twój dom przed wizytą nieproszonych, skrzydlatych gości i w ten sposób gwarantują Tobie oraz reszcie domowników spokojny sen.

To, czy moskitiery pasują do okien drewnianych decyduje głównie ich kolor oraz materiał, z którego są zbudowane. Producenci proponują moskitiery drewnopodobne idealnie komponujące się z rustykalnym wyglądem okien, pasujące do nich kolorystycznie oraz rozmiarowo. Szukaj tych, wykonanych z najlepszych materiałów i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj, by przed ich zakupem poznać dokładne wymiary Twoich okien drewnianych.

Materiał skonsultowany z ekspertami firmy Futur24