Odśnieżanie chodników – obowiązujące przepisy

Odśnieżanie chodników, usuwanie sopli i śniegów z dachu to obowiązek każdego właściciela posesji i nieruchomości. Zgodnie z polskim prawem, właściciel posesji musi zadbać o bezpieczeństwo we własnym obejściu.

Zalegający na dachu śnieg i zwisające z rynien sople, jak i nieodśnieżony chodnik mogą być przyczyną nieprzyjemnych wypadków. Ale jest to również groźne dla konstrukcji dachu, rynien i elewacji budynku.

Dlatego też polski ustawodawca wprowadził przymus oczyszczania wszystkich nieruchomości, budynków oraz ich obejść. Szczególny nacisk jest kładziony na odśnieżanie budynków wielkopowierzchniowych takich jak: hipermarkety, hale produkcyjne lub wystawiennicze. W ślad za tym przepisem podąża obowiązek zatrudnienia przez zarządcę budynku wykwalifikowanych osób, które zajmą się profesjonalnym, a przede wszystkim bezpiecznym, oczyszczeniem wymienionych powierzchni. Wyprzedzając pierwsze opady śniegu, warto zabezpieczyć nieruchomości odpowiednio wcześniej. Zamontowanie płotków śniegowych albo zainstalowanie kabli grzewczych zapewni spokój każdemu właścicielowi nieruchomości.