Jak działa inteligentny budynek?
Nie jest żadną nowością, że nasz dom w wykonywaniu wielu czynności może nam pomagać, choćby sterując oświetleniem bądź ogrzewaniem. Zatem, jak działa inteligentny budynek?
Ogólnie mówiąc system zarządzania budynkiem (ang. BMS – Building Management Systems) integruje, optymalizuje, kontroluje oraz raportuje działanie takich elementów domu, jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja. Z jego pomocą możemy również mieć zdalną kontrolę nad tym, co dzieje się w domu.
Jak działa inteligentny budynek: bezpieczeństwo na odległość
Współczesne domy wyposażane są w coraz więcej sprytnych rozwiązań, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo posesji. Jedno z nich to możliwość otwierania lub zamykania rolet, włączanie i wyłączanie oświetlenia w dowolnym momencie i dowolnym pomieszczeniu używając tabletu bądź smartfonu.
Co istotne, jest to możliwe nawet w sytuacjach, gdy jesteśmy tysiące kilometrów od domu. Dzięki temu dłuższa nieobecność właścicieli może zostać nie zauważona. Zdalne sterowanie praktycznie wszystkimi instalacjami – ogrzewaniem, oświetleniem, kamerami, podlewaniem ogrodu – to nie wszystko. W grę wchodzi również pełna automatyzacja ich działania. Inteligentna instalacja dopilnuje, aby warunki panujące w pomieszczeniach były zgodne ze wcześniejszymi ustawieniami.
Jak działa inteligentny budynek: komfort życia
Istnieją również inteligentne rozwiązania, które ułatwiają życie w domu i sprzyjają komfortowi mieszkania. Niektóre z nich są w stanie wyłączyć wszystkie urządzenia w domu, kiedy tylko przekroczymy jego próg – mamy pewność, że kiedy jesteśmy w pracy, nasze żelazko czy toster nie spowodują pożaru. Dzięki odpowiednio zaprogramowanym funkcjom, możemy również zadbać o to, aby grzejniki pracowały tylko wtedy, gdy jest to konieczne – będą więc dawać mniej ciepła, gdy śpimy lub jesteśmy poza domem. Takie technologie oszczędzają czas domowników – za pomocą tylko jednego przycisku możemy zautomatyzować kilka urządzeń – rolety, światło, temperaturę etc.
Urządzenia, które czują
W inteligentnych domach nie może zabraknąć różnego rodzaju czujników automatyzujących prace domowych urządzeń. Możemy zaopatrzyć się w czujnik dymu (zamknie główny zawór gazu, gdy wybuchnie pożar), czujnik zalania (zamknie zawór, gdy wykryje wodę na podłodze łazienki czy w piwnicy) czy czujnik deszczu, w który wyposażone są zdalnie sterowane modele niektórych nowoczesnych okien – np. Designo RotoTronic. Jego zadaniem jest natychmiastowe zlecenia zamknięcia skrzydła otwartego okna podczas wystąpienia na zewnątrz opadów deszczu lub śniegu.
źródło: Roto