Pokrycia dachowe – rodzaje
Wybrane już pokrycie dachowe to nie jedyny koszt jaki poniesiemy przy kładzeniu dachu. Do tego dochodzą jeszcze ceny akcesoriów i materiałów wykończeniowych. Cena tych materiałów zależy od stopnia skomplikowania dachu.
Koszt materiałów wykończeniowych przy dachach o wielu płaszczyznach i załamaniach może nawet przekroczyć koszt samego pokrycia. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze doliczyć koszty prac dekarskich.
Pokrycia dachowe – które będą najlepsze?
Dachówka ceramiczna należy do najstarszych rodzajów pokrycia dachowego. Uchodzi również na dachówkę najbardziej solidną. Dzięki małym rozmiarom tego typu dachówkę można położyć nawet na najbardziej skomplikowanym dachu.
W przypadku dachówki ceramicznej powstaje dużo mniej odpadów niż np. w przypadku blachy. Zaletą tego typu pokrycia dachowego jest duża trwałość oraz wytrzymałość na gwałtowne zawirowania pogodowe. Jednak przy projektowaniu fundamentów i więźby dachowej należy uwzględnić , że dachówki ceramiczne należą do dosyć ciężkich.
Dachówki cementowe są również bardzo popularne ale niewiele się różnią od ceramicznych. Posiadają te same wady i zalety różnią się jedynie materiałem z jakich są wykonane.
Blacha dachowa
Tańsze od dachówek są blachy. Mają kształt płaski, trapezowy a dzięki odpowiedniemu wytłoczeniu mogą przypominań kształtem dachówkę czyli tzw. blacho- dachówki. Można je kupić w dużych arkuszach, dzięki czemu w przypadku dachu prostego są szybsze w montażu. Wadą tego typu pokrycia jest powstawanie dużej ilości odpadów szczególnie przy dachach skomplikowanych na co wpływa trudność w obróbce. Zaleta jest przede wszystkim niska cena oraz nieduża waga.
Dachówki bitumiczne są to odpowiednio profilowane i ukształtowane płaty papy asfaltowej przypominające wyglądem płaskie dachówki ceramiczne. Do zalet tego typu przykryć dachowych można zaliczyć niewielka ich masę, dużą elastyczność, łatwość w obróbce. Są pokryciem dosyć tanim ale wymagającym sztywnego i równego podłoża Papę asfaltową najczęściej stosuje się na dachach płaskich. Zaletą tego pokrycia dachowego jest łatwość obróbki oraz niska cena a wada małą wytrzymałość.
Do naturalnych pokryć dachowych zaliczamy często stosowane gonty drewniane. Wykonuje je się z drewna sosnowego, jodłowego lub świerkowego. Nawet na najbardziej skomplikowanych dachach łatwo je zamontować ale niestety są dosyć ciężkie.
Dla ludzi, którzy nie muszą liczyć się z kosztami istnieją inne pokrycia dachowe, a są to m. in. łupki drewniane albo strzechy słomiane.