Jak wybrać odpowiedni kolor dachu?

jak-wybrac-odpowiedni-kolor-dachu-2

Kolor dachu stanowi często o całym odbiorze domu. Źle dobrany odcień może irytować i niepotrzebnie zwracać uwagę, zaś kolor harmonijnie zgrywający się ze ścianami domu i otoczeniem będzie doskonałym uzupełnieniem i wykończeniem całości.

Jeśli nadszedł czas na nowy dach, jedną z rzeczy, o której musisz pomyśleć, bo jest ważna, to kolor dachu. Pamiętaj, że Twój nowy dach będzie czymś, z czym przeżyjesz najbliższe 20-30 lat. Jego kolor powinien uzupełniać powierzchnię zewnętrzną, poprawić atrakcyjność domu i podkreślić odcień ścian wcześniej wybrany przez Ciebie. Pewne jest to, że nie ma doskonałego „neutralnego” koloru, który może wybrać każdy i który będzie pasował do absolutnie każdego schematu kolorów na zewnątrz. Sztuką jest wybranie koloru, który będzie współpracował z obecnymi, stałymi elementami domu i nie gryzł się z nimi (chyba, że w zamierzonym celu). Oto kilka wskazówek, czym kierować się przy wyborze koloru dachówek.

Intensywne kolory dachu

Jeżeli ściany Twojego domu oraz jego obejście jest bardzo stonowane, a wręcz monotonne, możesz śmiało zdecydować się na odważniejszy odcień dachówek. Kolor niebieski, zielony czy intensywnie czerwony mogą okazać się świetnym pomysłem, który dodaje radości całemu obejściu i nadaje domowi cech charakterystycznych, których dotąd nie miał. W ten sposób dach stanie się głównym bohaterem Twojego domu i będzie go jasno definiował. Nie decyduj się jednak na zbyt jasne, jaskrawe kolory, które mogą sprawić, że Twój dom będzie przypominał rodzaj hurtowni czy sklepu. Butelkowa zieleń, granat albo kolor czerwonego wina będą przez wiele lat prezentować się w ten sam sposób i nigdy Ci się nie znudzą.

Dachy stonowane

Jeżeli elewacja Twojego domu jest charakterystyczna lub wykonana z cegiełki, zdecyduj się na okrycie dachowe w kolorze zbliżonym do ścian. Bordowa, ciemnoszara lub błękitna elewacja będzie zgrywać się dobrze tylko z odcieniem pochodzącym z tej samej palety, lecz o kilka tonów ciemniejszym. Neutralnym rozwiązaniem może być tutaj dach ciemnoszary, jednak nie będzie pasował absolutnie do wszystkiego. Pamiętaj, że zbyt wiele wzorów i kolorów w obrębie domu może być przytłaczające. Dlatego też dobrze jest sprawdzić, jakie pokrycie ścian zewnętrznych przewidują projekty domów dla Ciebie wybrane.

Dobry wybór

Wybierając odcień dachu nie spiesz się. Poświęć długą chwilę na to, by przyjrzeć się wszelkim opcjom kolorystycznym i pomyśl, która z nich najlepiej uzupełni Twój dom. Warto też porozmawiać z zaufanym profesjonalistą w dziedzinie pokryć dachowych, aby dowiedzieć się wszystkiego o plusach i minusach dachu w konkretnym odcieniu. Pamiętaj, że kolor może wpłynąć na przykład na to, ile ciepła zostanie pochłonięte przez dom. Ciemne kolory zaczerpną więcej ciepła od słońca (dzięki czemu później szybciej stopią śnieg i lód zalegający na dachu), zaś jasne odbiją światło i będą nieco obniżać temperaturę odczuwaną we wnętrzu domu. Zanim dokonasz zakupu konkretnych dachówek zabierz ich próbki z sobą do domu. Przyłóż potencjalną przyszłą dachówkę do ściany domu i sprawdź, jak się ze sobą komponują. Obejrzyj ją również dokładnie w świetle dziennym, zarówno w słońcu jak i w cieniu. Zobaczysz, że odcień może znacznie różnić się od tego, co widziałeś w salonie budowlanym.