0

Wiosna – najlepszy moment na budowę domu

blachodachowka

Budowa domu to ogromna inwestycja. Pochłania ogrom czasu i funduszy. Za to efekt końcowy daje zadowolenie na długie lata. Budownictwo jednorodzinne stało się znów bardzo na czasie. Coraz więcej osób decyduje się na zakup działki i budowę domu na obrzeżach lub poza miastem. Zanim zaczniemy budować warto wiedzieć, że taka inwestycja wymaga odpowiedniej logistyki.

Kiedy zacząć?

Pytanie, które pojawia się jako jedno z pierwszych. Kiedy zacząć budować? Dużo zależy od wybranej technologii. Wciąż jednak najwięcej osób decyduje się na dom budowany metodą tradycyjną – z pustaka ceramicznego lub innego, podobnego materiału. Średnio przyjmuje się, że od momentu rozpoczęcia budowy do wprowadzenia potrzeba około 1,5 roku. Jest to oczywiście czas uśredniony – może się różnić w zależności od powierzchni domu, ilości kondygnacji, zastosowanych materiałów. Na etapie stanu surowego otwartego warto dom zostawić do tzw. odstania – czyli aby przestał kilka miesięcy i „osiadł”. Jest to również dobry czas na to by wszystko wyschło.

Zwykle dom zostawia się na zimę. Dlatego dobrym momentem na rozpoczęcie budowy jest wiosna. Te kilka miesięcy to zwykle wystarczający czas na wykonanie fundamentów, postawienie ścian, zalanie stropu lub stropów (w przypadku domu piętrowego) i przykrycie dachem. Często zima jest na tyle łagodna, że pozwala na prowadzenie prac budowlanych na zewnątrz. Zdarza się, że właśnie z początkiem zimy dom jest dopiero przykrywany dachem. Co wcale nie jest złe, biorąc pod uwagę, że materiały budowlane jak np. blachodachówka są w sezonie zimowym sporo tańsze.

Od czego zacząć?

Ale, żeby zacząć budowę wiosną co najmniej pół roku wcześniej trzeba załatwić masę formalności. Niestety budowa domu to również sporo papierkowej roboty, zwłaszcza na samym początku. Pozwolenia, plany zagospodarowania, przyłącza i masa innych dokumentów geodezyjnych oraz projektowych.

Skompletowanie dokumentacji wymaga sporo czasu, dlatego jeśli planujecie rozpocząć budowę na wiosnę już jesienią lub zimą poprzedniego roku warto zacząć załatwiać niezbędne sprawy. Warto zostawić sobie jakiś miesiąc w zapasie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.

Dodaj komentarz