0

Wiosenny przegląd dachu – jak go wykonać?

wiosenny-przeglad-dachu-jak-go-wykonac-2

Wiosna to czas kiedy obowiązkowo należy wykonać wiosenny przegląd dachu i rynien. Konsekwencje ewentualnych uszkodzeń mogą źle wpłynąć nie tylko na stan budynku, ale też być zagrożeniem dla domowników. Z jakich urządzeń korzystać, by przegląd przebiegał sprawnie i w bezpiecznych warunkach?

Prace konserwacyjne i remontowe można wykonać samemu lub zlecić je wykwalifikowanej ekipie. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Pewne jest to, że jeśli chcemy wykonywać te prace samodzielnie musimy mieć do tego odpowiedni sprzęt. W przypadku prac na dachu niezbędna będzie odpowiednia drabina, której rodzaj uzależniony jest od kształtu bryły, a co za tym idzie konstrukcji poszycia dachowego.

Przegląd dachu – tradycyjne podejście do tematu

Wykonanie przeglądu domu wymaga przede wszystkim posiadania dobrej drabiny. Kupując ją zwróćmy uwagę na wykonanie jej poszczególnych elementów: grubość profili, szerokość podłużnic i wsporników, kształt stopni czy sposób montażu. Elementy te mają bezpośredni wpływ zarówno na bezpieczeństwo jak i samą wygodę pracy.

W przypadku drabiny ważny jest także sposób jej montażu. Można je zamontować na powierzchni dachu używając specjalnego pałąka, który pozwala pracować na płaszczyźnie o różnym nachyleniu. Pałąk mocuje się do kalenicy, a ciche o łatwe przemieszczanie go po dachówkach umożliwia kółko z pneumatyczną oponą oraz uchwyt poprzeczny.

Tak specjalistycznych drabin nie wymagają dachy płaskie. Choć w tej sytuacji wystarczy klasyczna drabina przystawna, to warto wykorzystać drabinę przegubową, która może być wykorzystana jako drabina przystawna, drabina dwustronna, wolnostojąca a nawet pomost roboczy.

Drabina – jak ją kupić?

Wybierając drabinę, poza kwestiami dotyczącymi jej funkcjonalności, należy przyjrzeć się również jej cechom dotyczącym bezpieczeństwa.

Dobrze jest więc, jeśli drabina nie tylko spełnia kryteria wyznaczone przez Europejskie Normy EN 131 i EN 517, ale posiada też niezależne certyfikacje, takie jak np. TÜV/GS, który od razu mówi nam, że proces produkcyjny danego wyrobu jest badany, oceniany i zatwierdzany pod względem bezpieczeństwa raz w roku przez zewnętrzne instytucje kontrolne.

Dodaj komentarz