Jaki rodzaj wiertarki wybrać do domu?

jaki-rodzaj-wiertarki-wybrac-do-domu-2

Wiertarka, obok szlifierki i wkrętarki, często stanowi jedno z pierwszych elektronarzędzi, jakie kupujemy do swojego pierwszego, własnego domu. Sprzęt ten przydaje się do wielu prac montażowych i wykończeniowych. Dla osób bez dużej wiedzy o rynku narzędziowym jednak wybór odpowiedniego narzędzia może być problematyczny. Podpowiadamy więc na co warto zwrócić uwagę.

Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka?

Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest to, jaki zakres prac zamierzamy wiertarką wykonywać i jak często. Jeśli potrzebujemy jedynie narzędzia, którym wywiercimy otwór pod zawias raz na kilka lat w czasie remontu, a przy okazji chcemy też dokręcić śrubę w rowerze, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie wiertarko-wkrętarka. Mocniejszy model powinien poradzić sobie z wywierceniem otworu także w twardym materiale, jak cegła. Jeśli jednak mieszkasz w bloku z płyt zbrojonych lub betonu – niezbędna jest młotowiertarka.

Wiertarka z udarem czy bez udaru?

Udar w wiertarce to specjalny system, który powoduje skok wiertła, zwiększając tym samym moc wiercenia. Udar działa trochę jak młotek, wbijający wiertło w materiał. Ten sposób wiercenia ma zastosowanie przy twardych materiałach, jak beton, kamień, blacha oraz przy wierceniu otworów o dużej średnicy z koronką.

Miękkie materiały, jak drewno i tworzywa, z kolei można nawiercać bez zastosowania udaru. W wielu wypadkach jest to nawet konieczne, ponieważ przyłożenie zbyt dużej siły np. do płyty meblowej może spowodować, że ona pęknie. Dlatego decyzję o zakupie wiertarki z udarem lub bez należy podejmować przede wszystkim w oparciu o to, z jakimi materiałami mamy styczność. Do większości prac w domu wystarczy wiertarka bezudarowa.

Bardzo dobrym wyborem jest także wybór wiertarki pozwalającej na dwa tryby pracy, z udarem i bez. Nowoczesne wiertarki, np. od Makity lub Boscha same oceniają opór, jaki stawia materiał i włączają udar, gdy jest potrzebny. Takie wiertarki znajdziesz tutaj: https://www.narzedzia.pl/wiertarki,c10187/.

Jakie parametry?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, do czego planujemy wiertarki używać. Inne potrzeby będzie miał początkujący pasjonat stolarstwa, a inne osoba, która planuje samodzielną przebudowę domu. Do drobnych prac, zarówno monterskich, jak i remontowych sprawdzi się dobrze wiertarka o mocy silnika około 800W. Jeśli planujemy budowę i wiercenie w betonie – potrzebny będzie model o mocy powyżej 1000W.

Warto także zwrócić uwagę na uchwyt na osprzęt – najwygodniejszy w użytku jest samozaciskowy, który pozwala na beznarzędziową wymianę wiertła. Istotne jest także bezpieczeństwo – zapewni je sprzęgło, które w razie czego wyhamuje urządzenie w przypadku zaklinowania się wiertła albo odbicia.