Do czego służą wpusty dachowe?
Wpusty dachowe służą do odprowadzania nadmiaru wody opadowej lub pośniegowej z dachu. Ich odpowiedni montaż jest kluczowy zarówno dla trwałości dachu, jak i całego budynku.
Wpusty dachowe – optymalny sposób na pozbycie się wody z dachu płaskiego
Trudno sobie obecnie wyobrazić nowoczesny stropodach, na którym nie znajdują się żadne wpusty dachowe, a woda jest odprowadzana tradycyjnym systemem rynnowym.
Największą wadą dachów płaskich jest fakt, że podczas intensywnych opadów śniegu należy je regularnie odśnieżać. Mówią o tym „Obowiązki właściciela lub zarządcy w zakresie utrzymywaniu i użytkowania obiektu budowlanego”, czyli art. 61 pkt 2 prawa budowlanego. Zresztą nawet gdyby nie był to wymóg prawny, to zdrowy rozsądek nakazuje, aby na płaskich dachach nie zalegał ciężki śnieg, ponieważ może to grozić katastrofą budowlaną.
Do tego dochodzi problem z odprowadzaniem wody. Dach płaski jest tak naprawdę płaski wyłącznie z nazwy. Według norm budowlanych (PN-B-02361:1999, PN-B-02361:2010) minimalny kąt pochylenia jego połaci powinien wynosić 3°. To dosyć niewielki spad, szczególnie w sytuacji, gdy mówimy o dachu krytym papą asfaltowo-polimerową, która – jeżeli nie została ułożona prawidłowo – ma tendencje do wybrzuszania się. Co w konsekwencji może prowadzić do powstawania kałuży. Jeżeli następnie woda zamarznie i jednocześnie trafi do nieszczelności w hydroizolacji z papy, znajdująca się poniżej termoizolacja może ulec zawilgoceniu.
Oczywiście wykonanie spadów nie rozwiąże problemu – przecież woda nie tylko powinna się zbierać w najniżej położonym punkcie dachu płaskiego, lecz również powinna być w jakiś sposób z niego odprowadzana. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż wysokiej jakości wpustów dachowych, dostępnych chociażby w sklepie SUEZ.COM.PL.
Montaż wpustów dachowych – najważniejsze informacje
Ostateczną liczbę, wielkość i rodzaj wpustów dachowych ustala się w oparciu o informacje dotyczące powierzchni dachu, średnich rocznych opadów oraz tzw. współczynnika spływu. Do tego należy pamiętać również o średniej liczbie dni z temperaturą poniżej zera. Uzyskane dane pomogą w podjęciu dwóch ważnych decyzji:
Jaka powinna być łączna rekomendowana przepustowość wpustów dachowych. Na przykład konieczność odprowadzenia 30 litrów na sekundę może być spełniona przez sześć wpustów o przepustowości 5 litrów każdy, pięć 6-litrowych lub trzy wpusty o przepustowości 10 litrów każdy.
Czy wpusty powinny być wyposażone w opaski grzewcze, które zapobiegają zamarzaniu, a tym samym zatykaniu ujścia wody z dachu.
Oczywiście kształt wpustów (odejście boczne lub pionowe) jest uzależniony m.in. od tego, gdzie znajdują się rury spustowe – w ścianie attykowej czy bezpośrednio w połaci dachowej.
Poza tym warto pamiętać, że znaczna część błędów montażowych dotyczących nieszczelności w powierzchni dachu płaskiego popełniana jest podczas montażu wpustów dachowych. Wystarczy niewielka nieszczelność przy kołnierzu przyłączeniowym, aby woda zaczęła przesączać się do warstwy termoizolacji. Co nie jest szczególnie trudne biorąc pod uwagę fakt, że wpusty znajdują się w najniższych częściach dachu.
Dlatego aby wybrać wpusty dachowe o najwyższej możliwej jakości, które jednocześnie spełniają wszystkie normy budowlane, warto skorzystać z oferty sklepu SUEZ.COM.PL. Znajdziesz tam nie tylko najlepsze akcesoria czy pokrycia dachowe, lecz także fachową pomoc oferowaną przez doskonałych specjalistów z zakresu budownictwa. Sprawdź już dziś!