Sople na rynnach – jak je usunąć?

rynny-zima-5039666

Sople na rynnach, zatory lodowe to częste przyczyny uszkodzeń rynien zimą. Sam śnieg nie jest tak szkodliwy dla rynien, jak lód, który powstaje z topniejącego na dachu śniegu, dlatego tak ważne jest obserwowanie dachu i rynien podczas opadów śniegu i niskich temperatur.

Sople na rynnach – jak skuteczne je usunąć?

Zalegający na dachu śnieg, który pod wpływem podwyższonej temperatury i działania promieni słonecznych oraz niskiej temperatury nocą, topi się i zamarza na przemian. Wskutek tego w rynnach i rurach lodowych powstają zatory lodowe. Brak możliwości swobodnego przepływu wody powoduje przelewanie się wody i powstawanie sopli oraz lodowych zacieków. Są one groźnie nie tylko dla samych rynien i rur spustowych, ale sople na rynnach mogą powodować zagrożenie dla życia człowieka lub przyczyną uszkodzenia chodnika, elewacji czy samochodów zaparkowanych blisko ściany.

Najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie rynien przed zamarzaniem w nich wody, powstawaniem zatorów i sopli jest montaż w rynnach kabli grzewczych. Działają one na podobnej zasadzie jak ogrzewanie podłogowe. Ich ogromną zaletą jest to, że pasują do każdego rodzaju orynnowania. Konstrukcja dwóch, równolegle ułożonych przewodów ogrzewa rynnę oraz rurę spustową nie pozwalając na to, aby znajdująca się w nich woda zamarzła. Dzięki temu drożność rur spustowych i rynien przez całą zimę będzie zachowana.

Po takim przygotowaniu naszej nieruchomości do zimy, możemy spać spokojnie, że sople na rynnach i zatory się nie pojawią i nie musimy przejmować się niespodziewanymi usterkami.

eiszapfen_4505