Okna drewniane, czy z tworzywa sztucznego?
Wymiana okien jest zabiegiem kosztownym. Nie tylko chodzi o koszt robocizny, lecz również samego materiału. Dlatego dobrze jest się do tego zabiegu odpowiednio przygotować. Podstawowym pytaniem w takiej sytuacji jest to, z jakiego materiału chcemy mieć okna. Najpopularniejsze wyboru to okna drewniane, aluminiowe lub z PCV. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Polska przeżywała istny szał wymiany okien drewnianych starego typu na nowsze, lesze i bardziej odporne okna z tworzywa sztucznego. Po kilkunastu latach okazało się, że jednak PCV nie jest tak świetnym materiałem na stolarkę okienną, jak się wszystkim wydało, i znów do łask wróciły okna drewniane.
Wymiana okien – podstawowe kwestie
Stojąc przed kwestią wyboru materiału, z jakiego chcemy mieć okna, w pierwszej kolejności patrzymy na cenę. Jest to normalne, gdyż nikt nie chce przepłacać. Okna z tworzywa są tańsze (nawet dwukrotnie) niż okna drewniane. PCV jest lekkie, nie wymaga konserwacji i jest odporne na działanie wody. Czy jest to jednak optymalny wybór?
Okna drewniane wciąż nie tracą na popularności, pomimo wprowadzeniu na rynek okien z materiałów sztucznych. W teorii powinny być one wyparte przez bardziej nowoczesne materiały. Należy jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt odporności drewna. Co prawda drewniana stolarka okienna wymaga okresowej konserwacji, jednak jeśli jest ona odpowiednio przeprowadzana, wówczas mogą nam one z powodzeniem służyć przez kilkadziesiąt lat, a okna wykonane ze szlachetnych gatunków drewna, np. okna dębowe – nawet dłużej. Okres użytkowania okien z PCV jest prawie trzykrotnie krótszy, zaś w przypadku ich zabrudzenia czy uszkodzenia nie jesteśmy w stanie przeprowadzić szybkiej naprawy, tak jak w przypadku okien drewnianych. Jest to spory plus drewna jako materiału budowlanego. Bardzo długi okres użytkowania usprawiedliwia również wyższe początkowe koszty. Gdy spojrzymy na to jak na inwestycję długoterminową, wówczas okaże się, że okna drewniane wychodzą taniej w bardzo długiej perspektywie czasu.
Walory estetyczne okien z drewna
Drewno jest szlachetnym materiałem, który przywodzi na myśl luksus. Nie jest to jednak taki luksus, na który mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Okna drewniane są bardzo estetyczne, pięknie wpasowują się zarówno do domków jednorodzinnych o klasycznych wyglądzie, starych kamienic, lecz również budynków o nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych. Drewniane okiennice dodają każdej nieruchomości nieco szlachetności. Zwłaszcza w przypadku budynków historycznych, lub stylizowanych, czyli pałaców, dworków, zajazdów czy zabytkowych kamienic, drewniane okiennice wydają się być koniecznością ze względu na ich wygląd i charakter. W tym przypadku okna z PCV są deklasowane, i to bardzo.
Do produkcji stolarki okiennej można stosować rozmaite gatunki drewna. Różnią się one nie tylko twardością, lecz również barwą i mozaiką słojów. Do najpopularniejszych w Polsce należą okna drewniane sosnowe oraz okna drewniane dębowe. Jeżeli nie chcemy pokrywać okien warstwą farby, tylko zostawić ich naturalny wygląd, dzięki dużemu zróżnicowaniu kolorystycznemu poszczególnych gatunków drewna możemy kolor okien dość łatwo dopasować do elewacji i innych elementów.
Popularność okien z drewna
Był czas, gdy okna drewniane znajdowały się w każdym budynku. Wiemy jednakże, że ich jakość wyraźnie odbiegała od tego, z czym mamy do czynienia dzisiaj. Technologia zmienia się i idzie naprzód, i pomimo, że materiał został ten sam, sposób wykonania dzisiejszych okien drewnianych jest naprawdę zaawansowany. Mamy również dostęp do bardzo szerokiego spektrum kosmetyków do drewna. Kwestia pielęgnacji i konserwacji nie jest już tak uciążliwa, jak niegdyś. To samo tyczy się warstwy ochronnej, jakąś standardowo pokrywane jest drewno w celu ochrony przed wpływem warunków atmosferycznych. Za czasów naszych dziadków było to nie do pomyślenia, dlatego okna z drewna wcale nie tracą na wartości, lecz odwrotnie – ludzie znów zwracają się w stronę tego naturalnego materiału, widząc wszystkie wady okien wykonanych z tworzywa sztucznego.
Drewno można w dość prosty sposób naprawić. Wystarczy kilka prostych zabiegów aby specjalista usunął uszkodzenie w dosłownie jeden dzień. W przypadku plastiku jest to niemożliwe. Z tego też względu realna długość użytkowania okien z tworzywa jest jeszcze krótsza, niż by mogła być. Chodzi o to, że tracą one wszelkie pozytywne walory estetyczne i z czasem stają się po prostu brzydkie. Z drewnem nie ma tego problemu. Okna drewniane nie tylko z czasem nie wyglądają gorzej, lecz nawet odwrotnie, drewno szlachetnieje i staje się jeszcze piękniejsze!
Podsumowując, okna wykonane z drewna to rozwiązanie trwałe i komfortowe, a przy tym eleganckie i ekologiczne. To naturalny materiał, który prezentuje się okazale, a, jak wiadomo, okna są niejako wizytówką każdego domu. Jeżeli dysponujemy odpowiednimi funduszami na to, aby zainwestować w to rozwiązanie, wówczas będzie procentować latami. Ze względu na bardzo długi okres użytkowania w ostatecznym rozrachunku wyjdziemy na plus inwestując w okna wykonane z drewna.