Czy osłony balkonowe są naprawdę potrzebne?

czy-oslony-balkonowe-sa-naprawde-potrzebne-2

Mając już swoje wymarzone mieszkanie lub dom jednorodzinny z balkonem, często zastanawiamy się nad urządzeniem każdego kąta w taki sposób, jaki sobie to dokładnie wymarzyliśmy. W takim razie nie powinniśmy się dziwić, że prędzej czy później nadejdzie również czas na zaaranżowanie balkonu.

Wszystko co na balkonie jest potrzebne

Jeśli właśnie jesteśmy na etapie urządzania naszego balkonu, możemy ocenić jakie dokładnie przedmioty, jak i również pozostałe akcesoria zmieszczą się na wolnej przestrzeni, jaką obecnie dysponujemy. Na pewno będzie nam zależało na tym, żeby zmieścić na nim dopasowane meble ogrodowe. To właśnie dzięki nim możemy zadbać o swój wypoczynek, jeśli tylko rzeczywiście balkon ma spełniać taką funkcję.

Na balkonie na pewno nie może zabraknąć kwiatów lub innych roślin, które wprowadzą do tego zakątka nieco natury. Pewnie nie zapomnimy także o wielu ozdobach, takich jak na przykład świece lub latarenki. To właśnie dzięki nim przesiadywanie do późna na balkonie zalicza się do jednych z najprzyjemniejszych czynności, które potrafią nas doskonale zrelaksować.

Jednak tutaj warto zastanowić się nieco bardziej na temat osłon balkonowych, których przykłady znajdziemy między innymi tutaj http://ogrodolandia.pl/oslony-balkonowe. Rzeczywiście są one elementem, które cieszą się rosnącą popularnością. Czy zatem możemy spodziewać się tego, że spełniają one jakąś konkretną funkcję, czy jest to jedynie kolejny dekor, który nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia dla swojej obecności.

Osłony balkonowe, do czego służą?

Żeby zrozumieć, czemu na balkonach coraz częściej pojawiają się rozmaite osłony balkonowe, w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować dowiedzieć się, jaka jest ich główna rola. Po mocnym zagłębieniu się w temat, okazuje się, że są one wielofunkcyjne.

Przede wszystkim takie osłony balkonowe, zresztą jak sama nazwa wskazuje, doskonale osłaniają balkon. Pewnie zaraz zadamy kolejne pytanie, przed czym mają one dokładnie osłaniać. Jeśli są one wysokie, to mogą osłaniać między innymi przed spojrzeniami ze strony sąsiadów, bądź też innych osób, które są w stanie bez większego problemu zajrzeć na teren naszego balkonu.

Kolejna odpowiedź, jaka się nasuwa, to ochrona przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Do takich zalicza się przede wszystkim silny wiatr, nadmierne nasłonecznienie, jak i również ostatecznie opad atmosferyczny, a najczęściej opad deszczu, który ma charakter zacinający i niestety często przez to zalewa nasz cały balkon.

Od czego mogą nas jeszcze osłaniać takie elementy wystroju balkonów? Na pewno przed ptactwem. Często niestety w większych miastach spotykamy się z tym, że gołębie siadają na balustradach balkonów i niestety zostawiają po sobie niezbyt miłe niespodzianki. Jeśli jednak odpowiednio się osłonimy przed nimi, najprawdopodobniej taki problem nam bardzo szybko zniknie.

Osłony balkonowe – różne typy

Tutaj możemy spokojnie powiedzieć, że osłony balkonowe występują w rozmaitych typach. Najczęściej są wykonane z technorattanu. Te rzeczywiście doskonale uchronią nas przed promieniami słonecznymi, a także zacinającym deszczem. Dodatkowo oddzielą nas od kurzu i pyłu, który niestety w przy ruchliwych ulicach jest na porządku dziennym.

Innym rodzajem osłony balkonowej, jest mata bambusowa. Tutaj mówimy o jak najbardziej naturalnym rozwiązaniu. W takim razie nie możemy się przede wszystkim przejmować tym, że w jakikolwiek sposób będziemy narzekać na to, iż ktoś będzie nam zaglądał do naszego balkonu. Maty bambusowe na pewno wyglądają niezwykle efektywnie i stwarzają bardzo ciekawy klimat.

Innym rozwiązaniem są tak zwane pergole. Nie musimy się jednak pod tą nazwą doszukiwać czegoś naprawdę skomplikowanego. Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze drewnianą komplikację, na której może swobodnie owijać się niejedna pnąca roślina. W ten sposób możemy zadbać o sezonową osłonę, która jeszcze na dodatek będzie pięknie wyglądała i pachniała. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że na takich roślinach lub kwiatach bardzo często zamieszkują rozmaite pająki lub inne robaki. Dlatego warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, jeśli ktoś nie chce spotkać na swojej drodze takich małych żyjątek.

Szklane osłony balkonowe, raczej na pierwszy rzut oka nie wydają się być zbyt efektywnym rozwiązaniem. Wszystko zależy, jak wysokie są szyby, a także czy są przyciemniane lub nie. Mogą one skutecznie oddzielić nas od ulicznego hałasu. Jednak zdecydowanie będzie gorzej, jeśli chodzi o temperaturę. Przez przezroczyste szyby, będzie wpadało zdecydowanie więcej ciepła. Zatem na takim balkonie możemy czuć się jak w szklarni. Podczas bardzo dużych upałów na pewno nie damy rady przesiadywać na takim balkonie.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są markizy, a także specjalne rolety balkonowe. Ich największą zaletą jest przede wszystkim to, że możemy z nich korzystać dokładnie w takim momencie, kiedy uznamy to za najbardziej stosowne. Niektóre z nich są sterowane automatycznie, po wciśnięciu pilota. To jest na pewno bardzo wygodne rozwiązanie.